Adásvételi szerződés

Az ingatlan adásvételi szerződés részei

Az ingatlan adásvételi minta kötelező pontjai, a szerződő felek személyi adatai, az ingatlannak és az ellenszolgáltatásnak a pontos megjelölése, az ingatlan tulajdonjogának átruházását célzó akaratnyilvánítás (az átruházandó tulajdoni hányad megjelölése) és a szerződő felek nyilatkozata, hogy magyar állampolgárok.
A szerződésben az adásvétel tárgyát képező ingatlan helyrajzi számát, természetbeni fekvését, valamint az ingatlan nyilvántartását végző körzeti földhivatalt szükséges feltüntetni.
Az ingatlan ellenértékének megfizetése történhet egy összegben, a szerződés aláírásakor, ill. több részletben, az ingatlan adásvételi szerződés aláírását követően. Az első esetben a szerződésbe bele kell írni, hogy az eladó beleegyezik abba, hogy a vevő tulajdonjoga bejegyzésre kerüljön az ingatlan tulajdoni lapján. Az utóbbi esetben, a vevő a szerződés megkötésekor, csak egy meghatározott összeget ad át az eladónak, a vételár további részét csak késöbb fizeti meg. A fennmaradó részletek megfizetésének módját rögzíteni kell (adásvételi minta szerződés 3. pontja). Gyakran alkalmazott gyakorlat a tulajdonjog fenntartásának intézménye. A szerződésben az eladónak lehetősége van kikötni, hogy az ingatlan tulajdonjogát a vételár teljes kiegyenlítéséig fenntartja. Ez idő alatt a vevő az ingatlant nem idegeníteti el és nem terhelheti meg.
A szerződő felek az ingatlan adásvételi szerződésben az eladó birtokbaadásának valamint a vevő fizetési késedelmének esetére biztosítékot köthetnek ki. Ilyen biztosíték lehet a késedelmi kamat, illetve késedelmi kötbér kikötése (adásvételi minta szerződés 3. pontja).
A birtokba lépéssel kapcsolatos rész az adásvételi minta szerződés 5. pontja. A vevő a birtokbaadás napjától szedi a dolog hasznait, viseli terheit és azt a kárt, amelynek megtérítésére senkit sem lehet kötelezni. A birtokbaadást célszerű jegyzőkönyv felvétele mellett lebonyolítani ( mérőórák állásának leolvasása ). A vevő ezen jegyzőkönyvvel és az ingatlan adásvételi szerződéssel tudja átíratni a mérőórákat a saját nevére.
Az adásvételi minta szerződés 5. pontja alapján, az eladó a bírtokbalépés napjáig köteles kijelentkezni az ingatlanból, valamint gondoskodni arról, hogy az ingatlan cég székhelyeként ne szolgáljon.
Az ingatlan adásvételi szerzõdést a megkötésétől számított 30 napon belül be kell nyújtani a földhivatalba. Az adásvételi minta szerzõdés alapján a vevõ akkor szerzi meg az ingatlan tulajdonjogát, ha a földhivatal azt bejegyzi az ingatlan-nyilvántartásába.
Az ingatlan adásvételi szerződéssel kapcsolatos költségek közül az eladót terhelik a tehermentesítés költségei, a vevőt pedig a szerződés megkötésével kapcsolatos költségek.
Az ingatlan adásvételi szerződés csak írásban érvényes, a szerződést ügyvédnek, jogtanácsosnak vagy közjegyzőnek kell ellenjegyeznie. Ellenjegyzés nélkül a Földhivatal nem jegyezheti be a vevő tulajdonjogát. Az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI törvény szerint a több lapból álló adásvételi minta minden oldalán fel kell tüntetni a szerződő felek és az ellenjegyző ügyvéd kézjegyét.

Foglaló vagy előleg?

Ha, az ingatlan adásvételi szerződés a vevő hibájából hiúsul meg, akkor a foglalót elveszti, ha az eladó hibájából, akkor a foglaló kétszeresét kell visszatéríteni a vevőnek. A Ptk. szerint, ha az ingatlan adásvételi szerződés teljesül, akkor a foglalót a vételárba bele kell számítani, ha pedig a szerződés olyan okokból szűnik meg, amiért egyik fél sem, vagy mindkét fél felelős, akkor a foglaló vissza jár.
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

INGATLAN ADÁSVÉTELI SZERZŐDÉS

Amely létrejött egyrészről



Családi és utónév:
Leánykori családi és utónév:
Születési hely, idő:
Anyja neve:
Lakcím:
Személyi azonosító:
Adóazonosító jel:

mint eladó (továbbiakban Eladó), másrészről

Családi és utónév:
Leánykori családi és utónév:
Születési hely, idő:
Anyja neve:
Lakcím:
Személyi azonosító:
Adóazonosító jel:

mint vevő (továbbiakban Vevő) - a továbbiakban együttesen: Szerződő Felek - között
az alulírott helyen és időben az alábbi feltételek szerint:

1. A Szerződő Felek rögzítik, hogy Eladó kizárólagos tulajdonosa a …...... tulajdoni lapon nyilvántartott, …...... helyrajzi szám alatt felvett  belterületi ingatlannak (a továbbiakban: ingatlan), amely természetben …... (irányító szám) …..................... (város, község), ........................ (út, utca) …...... (szám) …...... (emelet, ajtó) alatt található.

2. Az Eladó eladja, a Vevő megveszi az 1. pontban megjelölt ingatlant.

3. A Szerződő Felek megállapodnak abban, hogy az Eladó a tulajdonát képező ingatlant ....... Ft, azaz,  …...................... forint vételár megfizetése ellenében adja el a Vevőnek. Az Eladó a jelen szerződés aláírásával elismeri, hogy a szerződés aláírásával egyidejűleg a vételárból …...... Ft-ot, azaz ........................ forintot felvett. A hátralékos vételár törlesztése – részben banki támogatás igénybevételével – akként történik, hogy a Vevő …...... Ft-ot …...... napon belül, a fennmaradó …...... Ft-ot pedig legkésőbb …...... (év) ........................ (hónap) …...... napjáig megfizeti. Amennyiben a Vevő az esedékessé vált törlesztéssel késedelembe esik, tartozása naponként a késedelmes összegnek az esedékesség napján érvényes jegybanki alapkamat kétszeresének háromszázhatvanötöd részével emelkedik. Negyvenöt napot meghaladó késedelem esetén az Eladó jogosult a szerződés teljesítésétől elállni, ha az addig átvett vételárat – kamatok nélkül – a Vevőnek visszafizeti.

4. Az Eladó kijelenti, hogy a vételár teljes kiegyenlítéséig az 1. pontban megjelölt ingatlan tulajdonjogát fenntartja, és egyben kötelezettséget vállal arra, hogy a vételár teljes kiegyenlítésének napján írásbeli hozzájárulását adja ahhoz, hogy a Vevőnek az 1. pontban megjelölt ingatlanra a tulajdonjogát az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezzék. A bejegyzést a Vevőnek a jelen pontban körülírt hozzájárulás megadásától számított 30 napon belül kell kérnie az illetékes Földhivataltól. A Vevő a tulajdonjog-fenntartás hatályossága idején a dolgot nem idegenítheti el, és nem terhelheti meg.

5. A Vevő az ingatlan birtokába …...... (év) ........................ (hónap) …...... napján lép. Ettől az időponttól kezdődően viseli annak terheit, szedi hasznait és ebben az időpontban száll át a kárveszély viselése is.

6. Eladó kijelenti, hogy az ingatlan per-, teher- és igénymentes. Kijelenti továbbá, hogy az ingatlant semminemű köz- vagy díjtartozás nem terheli.

7. Jelen szerződés aláírásával egyidejűleg Eladó hozzájárulását adja ahhoz, hogy az ingatlant az ingatlan-nyilvántartásba vétel jogcímén Vevő javára bejegyezzék. A bejegyzést a Vevőnek a jelen szerződés aláírásától számított 30 napon belül kell kérnie az illetékes Földhivataltól.

8. Az Eladó kijelenti, hogy nincs tudomása az ingatlan rejtett hibájáról, vagy olyan körülményről, ami gátolná az ingatlan használatát, nem tud olyan elvégzendő munkálatokról sem, amely lényegesen befolyásolná az ingatlan értékének alakulását.

9. A jelen szerződéssel felmerülő, a Vevő tulajdonjoga megszerzésével összefüggő valamennyi költség és illeték a Vevőt terheli.

10. A Szerződő Felek a jelen adásvételi szerződés elkészítésére ........................ (ügyvédi iroda címe: ........................................................................ ) ügyvédnek adtak megbízást. Kijelentik, hogy a szerződés az akaratuknak mindenben megfelel. Az ügyvédi megbízás az ingatlan-nyilvántartási állapot jelen szerződés szerinti rendezésére és az illetékhivatal előtti eljárásra is kiterjed.

11. A Felek végül kijelentik, hogy mindannyian magyar állampolgárok, sem ingatlan-elidegenítési, sem -vételi jogukban nem korlátozottak, nyilatkozataikhoz hatósági engedélyre, vagy harmadik személy hozzájárulására nincs szükség.

12. A Szerződő Felek kijelentik, hogy jelen szerződést szabad akaratukból kötötték meg, nem tévedtek annak tartalmában, senki sem bírta rá Őket nyilatkozataik megtételére, a szerződés aláírására jogellenes fenyegetéssel, kényszerítéssel, a szolgáltatás és ellenszolgáltatást egymással arányban állónak tartják, és jelen szerződés aláírásával visszavonhatatlanul lemondanak a szerződés e jogcímen történő, a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény 201. § (2) bekezdése szerinti megtámadásáról.

13. A jelen szerződésben nem szabályozott kérdésekben a Polgári Törvénykönyv adásvételre vonatkozó rendelkezéseit (Ptk. 365–369. §), a Ptk. 374. §-át, továbbá a Ptk. Negyedik részének I. címében található általános szerződési szabályokat (Ptk. 198–338. §) kell alkalmazni.



A Felek jelen szerződést, amely öt egymással szó szerint megegyező példányban készült, elolvasás és értelmezés után mint akaratukkal mindenben megegyezőt az ellenjegyzést végző ügyvéd jelenlétében jóváhagyólag aláírják.



Kelt: ........................, év ........................ hó ... napján.

Eladó                                                  Vevő



A szerződést ellenjegyzem:

...
(aláírás)

...
(ügyvéd címe)