Az ingatlan adásvételi szerződés részei
Az ingatlan adásvételi minta kötelező pontjai, a szerződő felek személyi adatai, az ingatlannak és az ellenszolgáltatásnak a pontos megjelölése, az ingatlan tulajdonjogának átruházását célzó akaratnyilvánítás (az átruházandó tulajdoni hányad megjelölése) és a szerződő felek nyilatkozata, hogy magyar állampolgárok.
A szerződésben az adásvétel tárgyát képező ingatlan helyrajzi számát, természetbeni fekvését, valamint az ingatlan nyilvántartását végző körzeti földhivatalt szükséges feltüntetni.
Az ingatlan ellenértékének megfizetése történhet egy összegben, a szerződés aláírásakor, ill. több részletben, az ingatlan adásvételi szerződés aláírását követően. Az első esetben a szerződésbe bele kell írni, hogy az eladó beleegyezik abba, hogy a vevő tulajdonjoga bejegyzésre kerüljön az ingatlan tulajdoni lapján. Az utóbbi esetben, a vevő a szerződés megkötésekor, csak egy meghatározott összeget ad át az eladónak, a vételár további részét csak késöbb fizeti meg. A fennmaradó részletek megfizetésének módját rögzíteni kell (adásvételi minta szerződés 3. pontja). Gyakran alkalmazott gyakorlat a tulajdonjog fenntartásának intézménye. A szerződésben az eladónak lehetősége van kikötni, hogy az ingatlan tulajdonjogát a vételár teljes kiegyenlítéséig fenntartja. Ez idő alatt a vevő az ingatlant nem idegeníteti el és nem terhelheti meg.
A szerződő felek az ingatlan adásvételi szerződésben az eladó birtokbaadásának valamint a vevő fizetési késedelmének esetére biztosítékot köthetnek ki. Ilyen biztosíték lehet a késedelmi kamat, illetve késedelmi kötbér kikötése (adásvételi minta szerződés 3. pontja).
A birtokba lépéssel kapcsolatos rész az adásvételi minta szerződés 5. pontja. A vevő a birtokbaadás napjától szedi a dolog hasznait, viseli terheit és azt a kárt, amelynek megtérítésére senkit sem lehet kötelezni. A birtokbaadást célszerű jegyzőkönyv felvétele mellett lebonyolítani ( mérőórák állásának leolvasása ). A vevő ezen jegyzőkönyvvel és az ingatlan adásvételi szerződéssel tudja átíratni a mérőórákat a saját nevére.
Az adásvételi minta szerződés 5. pontja alapján, az eladó a bírtokbalépés napjáig köteles kijelentkezni az ingatlanból, valamint gondoskodni arról, hogy az ingatlan cég székhelyeként ne szolgáljon.
Az ingatlan adásvételi szerzõdést a megkötésétől számított 30 napon belül be kell nyújtani a földhivatalba. Az adásvételi minta szerzõdés alapján a vevõ akkor szerzi meg az ingatlan tulajdonjogát, ha a földhivatal azt bejegyzi az ingatlan-nyilvántartásába.
Az ingatlan adásvételi szerződéssel kapcsolatos költségek közül az eladót terhelik a tehermentesítés költségei, a vevőt pedig a szerződés megkötésével kapcsolatos költségek.
Az ingatlan adásvételi szerződés csak írásban érvényes, a szerződést ügyvédnek, jogtanácsosnak vagy közjegyzőnek kell ellenjegyeznie. Ellenjegyzés nélkül a Földhivatal nem jegyezheti be a vevő tulajdonjogát. Az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI törvény szerint a több lapból álló adásvételi minta minden oldalán fel kell tüntetni a szerződő felek és az ellenjegyző ügyvéd kézjegyét.
Foglaló vagy előleg?
Ha, az ingatlan adásvételi szerződés a vevő hibájából hiúsul meg, akkor a foglalót elveszti, ha az eladó hibájából, akkor a foglaló kétszeresét kell visszatéríteni a vevőnek. A Ptk. szerint, ha az ingatlan adásvételi szerződés teljesül, akkor a foglalót a vételárba bele kell számítani, ha pedig a szerződés olyan okokból szűnik meg, amiért egyik fél sem, vagy mindkét fél felelős, akkor a foglaló vissza jár.
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
INGATLAN ADÁSVÉTELI SZERZŐDÉS
Amely létrejött egyrészről
Családi és utónév:
Leánykori családi és utónév:
Születési hely, idő:
Anyja neve:
Lakcím:
Személyi azonosító:
Adóazonosító jel:
mint eladó (továbbiakban Eladó), másrészről
Családi és utónév:
Leánykori családi és utónév:
Születési hely, idő:
Anyja neve:
Lakcím:
Személyi azonosító:
Adóazonosító jel:
mint vevő (továbbiakban Vevő) - a továbbiakban együttesen: Szerződő Felek - között
az alulírott helyen és időben az alábbi feltételek szerint:
2. Az Eladó eladja, a Vevő megveszi az 1. pontban megjelölt ingatlant.
4. Az Eladó kijelenti, hogy a vételár teljes kiegyenlítéséig az 1. pontban megjelölt ingatlan tulajdonjogát fenntartja, és egyben kötelezettséget vállal arra, hogy a vételár teljes kiegyenlítésének napján írásbeli hozzájárulását adja ahhoz, hogy a Vevőnek az 1. pontban megjelölt ingatlanra a tulajdonjogát az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezzék. A bejegyzést a Vevőnek a jelen pontban körülírt hozzájárulás megadásától számított 30 napon belül kell kérnie az illetékes Földhivataltól. A Vevő a tulajdonjog-fenntartás hatályossága idején a dolgot nem idegenítheti el, és nem terhelheti meg.
6. Eladó kijelenti, hogy az ingatlan per-, teher- és igénymentes. Kijelenti továbbá, hogy az ingatlant semminemű köz- vagy díjtartozás nem terheli.
7. Jelen szerződés aláírásával egyidejűleg Eladó hozzájárulását adja ahhoz, hogy az ingatlant az ingatlan-nyilvántartásba vétel jogcímén Vevő javára bejegyezzék. A bejegyzést a Vevőnek a jelen szerződés aláírásától számított 30 napon belül kell kérnie az illetékes Földhivataltól.
8. Az Eladó kijelenti, hogy nincs tudomása az ingatlan rejtett hibájáról, vagy olyan körülményről, ami gátolná az ingatlan használatát, nem tud olyan elvégzendő munkálatokról sem, amely lényegesen befolyásolná az ingatlan értékének alakulását.
A Felek jelen szerződést, amely öt egymással szó szerint megegyező példányban készült, elolvasás és értelmezés után mint akaratukkal mindenben megegyezőt az ellenjegyzést végző ügyvéd jelenlétében jóváhagyólag aláírják.
Kelt: ........................, év ........................ hó ... napján.
Eladó Vevő
A szerződést ellenjegyzem:
...
(aláírás)
...
(ügyvéd címe)